قوانین مربوط به مهریه
۱۷
خرداد

مهریه

در این مطلب میخواهیم در مورد مهریه و قوانین مربوط به آن اطلاعات لازم را در اختیار خوانندگان قرار دهیم، لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

در قانون، زن بعد از جاری شدن عقد مستحق دریافت مبلغی است که باید توسط مرد پرداخته شود و به عنوان نشانه صداقت و محبت مرد از آن یاد شده است مهریه نام دارد. در سند ازدواج به دو صورت میتواند ثبت شود.

شماره تماس
شماره تماس

به صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه و زن میتواند هر زمان که اراده کند مهریه خود را از مرد طلب کند. برای پرداخت عندالاستطاعه باید زن ثابت کند که مرد میتواند آن را به طور کامل پرداخت کند، در صورتی که زوج برای پرداخت عندالمطالبه دچار مشکل باشد دادگاه میتواند آن را قسط بندی کند.

مهریه بعد از طلاق

قوانین مربوط به مهریه

مهرموجل چیست؟

مهریه مصوب مجلس جهت حذف زندان

 

مهریه چیست
مهریه چیست

بیشتر بخوانیم : طلاق توافقی

در اسلام از مهر با عنوان صداق یاد میشود و نوعی هدیه بدون عوض است که مرد از روی صداقت و عشق به زن پرداخت میکند یا موظف به پرداخت آن است. در فقه و حقوق اسلامی سه نوع دارد:
مهر المسمی: در این نوع مهریه زن و مرد قبل از جاری شدن عقد مبلغی را به صورت توافقی به عنوان مهر مشخص میکنند و آن را در سند ازدواج ثبت میکنند. چندین شرط برای تعیین چنین مهریه ای باید وجود داشته باشد:

• این نوع مهر باید دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد،

• به خوبی تعیین و مشخص باشد،

• به خوبی تصریح شده باشد و از قبل معین شده باشد،

• زوج توان تسلیم مهر را داشته باشد،

• مشخص و معلوم باشد و همچنین ارزش مالی و اقتصادی داشته باشد.

• قابل نقل و انتقال باشد.

 

شماره تماس
شماره تماس

مهر المثل:

در صورتی که در زمان عقد بکارت دختر توسط مرد با نزدیکی کردن یا به هر شکل دیگری و بدون رضایت و خواست او انجام شده باشد مرد باید مهر المثل پرداخت کند. مهر المثل نوعی از مهریه است که در زمان عقد در مورد آن توافق نشده است و یا نوع آن مطابق قانون نبوده است اما بین زن و مرد عمل زناشویی انجام شده است.

مبلغ مهر المثل بر اساس چندین مورد تعیین میشود: وضعیت خاص زوجه، عرف و عادت محل.

مهر المتعه:

در صورتی که در عقد دائم مهر تعیین نشده باشد و یا زن و مرد در نداشتن مهریه با هم به توافق رسیده باشند و عمل زناشویی بین آن ها رخ نداده باشد مرد باید مبلغی را به عنوان مهریه المتعه به زوجه پرداخت کند.

در صورتی که دادخواست طلاق از طرف مرد باشد موظف است که کل مهر را به زن پرداخت کند.
اگر درخواست طلاق از سوی زن باشد این نوع طلاق از نوع طلاق بائن بوده که در این قانون زن در ازای بخشیدن مقداری از مال خود میتواند طلاق بگیرد، این مال معمولا مقداری از مهریه اش است.

در طلاق توافقی زوجین باید بر سر مقدار مهریه توافق کنند، البته توجه داشته باشید با توجه به اینکه طلاق توافقی از نوع طلاق خلع است زن باید مقداری از مهر خود را ببخشد.

طبق قانون جدید مهر با هر مبلغی که باشد مرد تنها موظف به پرداخت ۱۱۰ سکه از آن ها و یا معادل آن است و در صورتی که مرد ثابت کند توان پرداخت بیش از این مقدار را ندارد مطابق با مقررات جدید اعمال شده ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت مالی نمی توان حکم بازداشت برای مرد درخواست کرد، البته در صورتی که مرد تمکن مالی داشته باشد بیش از ۱۱۰ سکه نیز قابل وصول است.

 

مهریه در قرآن
مهریه در قرآن

بیشتر بخوانیم : وکیل خیانت در امانت

در این نوع مهریه بین زوجین مهلت پرداخت مهریه تعیین میشود و در این مورد زن دارای حق حبس نمی باشد. حق حبس زن که برای حمایت زنان تصویب شده است حقی است که به زن اجازه میدهد تا زمانی که مهر او پرداخت نشده باشد از انجام وظایف زناشویی سر باز زند.

برای مطالبه ابتدا لازم است تا در صورت رسمی بودن سند از طریق اداره اجرای ثبت و یا دادگاه خانواده نسبت به درخواست مهریه اقدام کرد. شایان ذکر است زن برای درخواست مهریه کمتر از ۲۰ میلیون تومان می‌تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

مهریه از ارث مادر شوهر

زن میتواند یکی از خانواده اعضای همسر را به عنوان ضامن تعهداتی مثل مهر قرار دهد، این ضمانت باید به صورت رسمی ثبت شود، هر کدام از اعضای خانواده زوج از جمله مادر شوهر میتوانند ضامن پرداخت مهریه شوند و در صورتی که ایشان فوت کند میتوان مهریه را از سهم الارث او برداشت.

در صورتی که پس از ضمانت مادر شوهر، زن مهریه خود را طلب کند و مادر شوهر از پرداخت مهریه خودداری کند مطابق با قانون میتوان ضامن را تا زمان پرداخت مهریه بازداشت کرد.

شماره تماس
شماره تماس

مهریه‌ بعد از فوت زن
مهریه‌ بعد از فوت زن

بیشتر بخوانیم :اعمال ماده ۴۷۷

مهریه بعد از فوت شوهر

پس از فوت زوج، همه ی بدهی ها از ماترک وی پرداخت میشوند و وراث در برابر پرداخت بدهی ها بیش از ماترکی که به جا گذاشته است مسولیتی ندارند.
برای مثال در صورتی که زن پس از فوت همسرش از وراث مهر خود را طلب کند و ماترک به جا مانده از مرد کمتر از مقدار مهریه باشد وراث دینی نسبت به پرداخت مهر ندارند.

مهریه بعد از فوت زن

بر اساس قانون در صورتی که زن فوت شود تمام حق و حقوق او از جمله مهر اش به ورثه می رسد.

ورثه ی زن پدر و مادر، همسر و فرزندان هستند و برای محاسبه مهر حق و حقوق شوهر از آن کم میشود و سهم الارث پدر و مادر نیز پرداخت میشود. در صورتی که در ایام زناشویی دخول انجام شده باشد تمام مهر زن به وراث خواهد رسید اما در صورتی که دخول انجام نشده باشد نصف مهریه به ورثه خواهد رسید.

مهریه بر ذمه پدر داماد

همانطور که میدانید مهریه حقی است که زوجه بر عهده ی مرد دارد و پدر شوهر هیچ مسولیتی در برابر پرداخت آن ندارد مگر اینکه پدر شوهر به صورت رسمی در عقدنامه متعهد شود که بخشی از مهر را پرداخت میکند. توجه کنید که در صورتی که این موضوع به صورت شفاهی بیان شده است قابل استناد نیست و از جایگاه قانونی برخوردار نیست.

مهریه مصوب مجلس جهت حذف زندان
مهریه مصوب مجلس جهت حذف زندان

بیشتر بخوانیم : فروش مال غیر

کمیسیون حقوقی مجلس از ارائه طرحی جدیدی در خصوص حذف زندان برای مهریه بیش از ۵ سکه خبر داد.

به گزارش اختبار و به نقل از خبرگزاری دانشجو، حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با توجه به افزایش قیمت سکه کمیسیون قضایی مجلس یازدهم طرحی مدنظر دارد که مهر بیش از ۵ سکه زندان نداشته باشد.

در این مطلب سعی کردیم به قوانین مربوط به مهریه بپردازیم و تا حدودی به سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم. در پایان مطلب لازم میدانیم یکی از برترین موسسه های حقوقی با سابقه با مشاورین و وکلای با تجربه را به شما معرفی کنیم، وسسه حقوقی منادیان عدل گستر بازیار، با سابقه درخشان در امور حقوقی، کیفری امور ملکی و خانواده و سایر امور حقوقی مشغول به فعالیت بوده و با استفاده از تجارب قضات بازنشسته و با سابقه و وکلای پایه یک دادگستری کانون وکلای دادگستری توانسته در بسیاری از پرونده ها به نتایج مثبت دست پیدا کند.

نمونه خدمات ارائه شده توسط تیم وکیل وی آی پی

فروش مال غیر

تعریف فروش مال غیر

نفقه

تعریف نفقه

مهریه چیست؟

طبق چار چوب قانون مدنی در ماده ۱۰۸۲، زن را پس از جاری شدن صیغه عقد مستحق دریافت مبلغی به نام مهریه می داند که در شرع اسلام از آن به عنوان نشانه صداقت و مهر مرد یاد شده است وکیل مهر در سند ازدواج می تواند به صورت عندالمطالبه یا عندالاستطاعه مشخص شود….

مهریه در اسلام به چه معنایی است؟

موضوعی که اسلام توجه جدی نسبت به آن دارد، در حالی که در عرف جامعه گاهی این اصطلاح رایج می‌شود که «مهریه را کی داده و کی گرفته؟!» عبارتی که جای شبهه برای برخی افراد ایجاد می‌کند و نقطه مقابل حکم اسلامی قرار دارد…..

مهریه در قرآن چگونه است؟

قرآن کریم کلمه ای مهر عینا در قرآن مجید به کار نرفته است بلکه در قرآن از مهر به عنوان «صدقات » در آیه ی چهارم از سوره نساء یاد شده و در آیات مختلف تحت عنوان «اجور» آمده است و اطلاق اجور بیشتر در مورد متعه و ازدواج با کنیزان است کلمه ی دیگری نیز که به جای مهر به کار می رود «صداق » ، به فتح اول یا کسر اول است که آن را نیز این گونه تعریف کرده اند که…..