قوانین مربوط به مهریه
17
خرداد

مهریه

در این مطلب میخواهیم در مورد مهریه و قوانین مربوط به آن اطلاعات لازم را در اختیار خوانندگان قرار دهیم، لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

در قانون، زن بعد از جاری شدن عقد مستحق دریافت مبلغی است که باید توسط مرد پرداخته شود و به عنوان نشانه صداقت و محبت مرد از آن یاد شده است مهریه نام دارد. در سند ازدواج به دو صورت میتواند ثبت شود.

شماره تماس
شماره تماس

به صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه و زن میتواند هر زمان که اراده کند مهریه خود را از مرد طلب کند. برای پرداخت عندالاستطاعه باید زن ثابت کند که مرد میتواند آن را به طور کامل پرداخت کند، در صورتی که زوج برای پرداخت عندالمطالبه دچار مشکل باشد دادگاه میتواند آن را قسط بندی کند.

قانون جدید مهریه

بر اساس قانون ۱۰۸۰ الی ۱۰۸۷ زوجین هر دو باید از میزان مبلغ مهریه راضی باشند. زیرا در صورتی که مرد از مبلغ تعیین شده برای مهریه ناراضی باشد و توسط خانواده ها تعیین شده باشد مرد می تواند از پرداخت آن بپرهیزد و سر باز بزند.

بر اساس قانون زن مالک شرعی و قانونی مهریه است و در صورتی می تواند مهر خود را دریافت نماید که از انجام وظایف خود در برابر همسر امتناع ننماید.
به منظور حفظ بنیاد خانواده و کاهش میزان طلاق قانون جدیدی برای مهریه تصویب شده است که به قانون مهریه ۱۱۰ سکه معروف است.

بر اساس این قانون دختر و پسر هنگام خواندن عقد نکاح نمی توانند بیشتر از ۱۱۰ سکه را به عنوان مهریه تعیین کنند مگر اینکه مرد از تمکن مالی بالایی برخوردار باشد و بتواند آن را پرداخت نماید.

از این رو هنگامی که زوجین بخواهند از یکدیگر جداشوند تنها مبلغ ۱۱۰ سکه به عنوان مهریه به او پرداخت می شود. این قانون دارای موافقین و مخالفین بسیاری است.

به طور کلی در این قانون سه حالت برای مصداق معلوم در نظر گرفته شده است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

• اولین حالت به این صورت است که میزان مهریه کمتر از ۱۱۰ عدد باشد. در این مورد در صورتی که مرد از پرداخت مهریه سر باز بزند بر اساس ماده ۲ قانون محکومیت های مالی مرد مجرم است و باید به زندان رود.

• در حالت دوم مهریه برابر با ۱۱۰ عدد سکه در نظر گرفته شده است و عدم اجرای آن محکومیتی مانند حالت اول را دارد.

• حالت سوم مبنای اصلی تصویب قانون جدید مهریه است و در رابطه با مهریه های بالای ۱۱۰ سکه است.

در این حالت دادگاه در ابتدا برای پرداخت ۱۱۰ سکه احکام لازم را برای زوج صادر کرده و پس از ارزیابی وضعیت مالی مرد نسبت به نحوه پرداخت یا عدم پرداخت تعداد سکه های باقی مانده تصمیم گیری می کند.

خیلی از مردان در زمان ازدواج تحت تاثیر شور و ذوق آن شرایط توجه چندانی به میزان مهریه ندارند و معمولا بیشتر از حد توان خود سکه تعیین می کنند اما پس از به وجود آمدن اختلافات و تصمیم به طلاق به دنبال راه چاره ای می گردند تا بتوانند از پرداخت مهریه سر باز بزنند و این مشکل را حل نمایند.

مهریه بعد از طلاق

قوانین مربوط به مهریه

مهرموجل چیست؟

مهریه مصوب مجلس جهت حذف زندان

 

مهریه بعد از طلاق

بیشتر بخوانیم : طلاق توافقی

در اسلام از مهر با عنوان صداق یاد میشود و نوعی هدیه بدون عوض است که مرد از روی صداقت و عشق به زن پرداخت میکند یا موظف به پرداخت آن است. در فقه و حقوق اسلامی سه نوع دارد:
مهر المسمی: در این نوع مهریه زن و مرد قبل از جاری شدن عقد مبلغی را به صورت توافقی به عنوان مهر مشخص میکنند و آن را در سند ازدواج ثبت میکنند. چندین شرط برای تعیین چنین مهریه ای باید وجود داشته باشد:

• این نوع مهر باید دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد،

• به خوبی تعیین و مشخص باشد،

• به خوبی تصریح شده باشد و از قبل معین شده باشد،

• زوج توان تسلیم مهر را داشته باشد،

• مشخص و معلوم باشد و همچنین ارزش مالی و اقتصادی داشته باشد.

• قابل نقل و انتقال باشد.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

مسئله پرداخت مهریه های سنگین امروزه به یکی از معضلات اجتماعی تبدیل شده است که خیلی از جوانان به فکر یک راه فرار جهت پرهیز از پرداخت آن هستند.

یکی از بهترین راه های فرار پرداخت مهریه که خیلی شاهد استفاده از آن در دادگاه های خانواده و طلاق هستیم انتقال تمامی اموال مرد به صورت صوری به فردی دیگر است.

در واقع با این روش مرد می تواند اموال خود را حفظ نماید. اما روش های وجود دارد که زوجه می تواند صوری بودن معاملات را برای دادگاه به اثبات برساند و در این صورت عنوان فرار از پرداخت مهریه بیان می شود.

البته زوجه هنگامی که درخواست مهریه به دادگاه می دهد می تواند درخواست توقیف اموال زوج را نماید تا بتواند از آن ها سهم مهریه خود را بردارد.

مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه به مهریه ای می گویند که در زمان عقد به صورت توافقی تعیین می شود اما زوجه تنها زمانی مستحق دریافت آن خواهد بود که اسطاعت مالی زوج را بتواند اثبات نماید.

زوجین می توانند نوع مهریه را به جای عندالمطالبه به صورت عندالاستطاعه در عقد نامه قید کنند ویا اینکه بخشی از آن را به صورت عندالاستطاعه ثبت کنند. در صورتی که مرد توان پرداخت مهریه را نداشته باشد زن حق درخواست مهریه را نخواهد داشت.

 

شماره تماس
شماره تماس

مهر المثل:

در صورتی که در زمان عقد بکارت دختر توسط مرد با نزدیکی کردن یا به هر شکل دیگری و بدون رضایت و خواست او انجام شده باشد مرد باید مهر المثل پرداخت کند.

مهر المثل نوعی از مهریه است که در زمان عقد در مورد آن توافق نشده است و یا نوع آن مطابق قانون نبوده است اما بین زن و مرد عمل زناشویی انجام شده است.

مبلغ مهر المثل بر اساس چندین مورد تعیین میشود: وضعیت خاص زوجه، عرف و عادت محل.

مهر المتعه:

در صورتی که در عقد دائم مهر تعیین نشده باشد و یا زن و مرد در نداشتن مهریه با هم به توافق رسیده باشند و عمل زناشویی بین آن ها رخ نداده باشد مرد باید مبلغی را به عنوان مهریه المتعه به زوجه پرداخت کند.

در صورتی که دادخواست طلاق از طرف مرد باشد موظف است که کل مهر را به زن پرداخت کند.
اگر درخواست طلاق از سوی زن باشد این نوع طلاق از نوع طلاق بائن بوده که در این قانون زن در ازای بخشیدن مقداری از مال خود میتواند طلاق بگیرد، این مال معمولا مقداری از مهریه اش است.

در طلاق توافقی زوجین باید بر سر مقدار مهریه توافق کنند، البته توجه داشته باشید با توجه به اینکه طلاق توافقی از نوع طلاق خلع است زن باید مقداری از مهر خود را ببخشد.

طبق قانون جدید مهر با هر مبلغی که باشد مرد تنها موظف به پرداخت ۱۱۰ سکه از آن ها و یا معادل آن است و در صورتی که مرد ثابت کند توان پرداخت بیش از این مقدار را ندارد مطابق با مقررات جدید اعمال شده ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت مالی نمی توان حکم بازداشت برای مرد درخواست کرد،

البته در صورتی که مرد تمکن مالی داشته باشد بیش از ۱۱۰ سکه نیز قابل وصول است.

 

مهریه عندالاستطاعه

بیشتر بخوانیم : وکیل خیانت در امانت

در این نوع مهریه بین زوجین مهلت پرداخت مهریه تعیین میشود و در این مورد زن دارای حق حبس نمی باشد.

حق حبس زن که برای حمایت زنان تصویب شده است حقی است که به زن اجازه میدهد تا زمانی که مهر او پرداخت نشده باشد از انجام وظایف زناشویی سر باز زند.

برای مطالبه ابتدا لازم است تا در صورت رسمی بودن سند از طریق اداره اجرای ثبت و یا دادگاه خانواده نسبت به درخواست مهریه اقدام کرد. شایان ذکر است زن برای درخواست مهریه کمتر از ۲۰ میلیون تومان می‌تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

مهریه از ارث مادر شوهر

زن میتواند یکی از خانواده اعضای همسر را به عنوان ضامن تعهداتی مثل مهر قرار دهد، این ضمانت باید به صورت رسمی ثبت شود، هر کدام از اعضای خانواده زوج از جمله مادر شوهر میتوانند ضامن پرداخت مهریه شوند و در صورتی که ایشان فوت کند میتوان مهریه را از سهم الارث او برداشت.

در صورتی که پس از ضمانت مادر شوهر، زن مهریه خود را طلب کند و مادر شوهر از پرداخت مهریه خودداری کند مطابق با قانون میتوان ضامن را تا زمان پرداخت مهریه بازداشت کرد.

شماره تماس
شماره تماس

مهریه بعد از فوت شوهر

بیشتر بخوانیم :اعمال ماده ۴۷۷

مهریه بعد از فوت شوهر

پس از فوت زوج، همه ی بدهی ها از ماترک وی پرداخت میشوند و وراث در برابر پرداخت بدهی ها بیش از ماترکی که به جا گذاشته است مسولیتی ندارند.

برای مثال در صورتی که زن پس از فوت همسرش از وراث مهر خود را طلب کند و ماترک به جا مانده از مرد کمتر از مقدار مهریه باشد وراث دینی نسبت به پرداخت مهر ندارند.

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد؟

اگر زن یکی از شروط ۱۲ گانه داشتن حق طلاق که در دفتر نکاح ثبت شده را داشته باشد و یا در صورتی که بتواند عسر و حرج را اثبات کند می تواند درخواست طلاق دهد و مهریه خود را نیز دریافت نماید.

اما در صورتی که زن درخواست طلاق دهد ولی خیانت و روابط نامشروع آن ثابت شود یا اینکه نزدیکی صورت نگرفته باشد مهریه به زن تعلق نخواهد گرفت.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

در برخی از شرایط مهریه به زن تعلق نمی گیرد. از جمله مواردی که مهریه به زن تعلق نمی گیرد بر اساس قانون به موارد زیر اشاره نمود.
• بخشش مهریه از سوی زن
• دوشیزه یا باکره بودن زن که نصف مهریه به او تعلق می گیرد.
• هنگامی که ازدواج دائم یا موقت زن و مرد به هر دلیلی فسخ شود و نزدیکی صورت نگرفته باشد.
• در صورت خیانت زن به مرد، بیماری و عدم تمکین

عواقب اجرا گذاشتن مهریه

یکی از مهم ترین عواقب به اجرا گذاشتن مهریه این است که زوج بلافاصله بعد از با خبر شدن اموال خود را به شخص دیگری واگذار می کند تا مهریه نپردازد. به همین دلیل معمولا پروسه دریافت مهریه چند سال طول می کشد.

از این رو بهتر است که زن از یک وکیل خانواده با تجربه کمک بگیرد تا روند پرونده او را پیگیری کند. با مراجعه به وب سایت www.vakilvip.com می توان بهترین وکلا را انتخاب نمود.

نمونه خدمات ارائه شده توسط وکیل وی آی پی:

زن از چه اموالی نمی تواند مهریه اش را بردارد؟

زن می تواند در صورتی که مرد اموالی داشته باشد اما از پرداخت مهریه سرباز بزند اموالش را توقیف نماید. اما برخی از اموال مرد که جز مستثنیات دین است زن نمی تواند از آن ها مهریه خود را بردارد.

از جمله این اموال می توان به لوازم ضروری زندگی، لوازم و وسایلی که منبع کسب درآمد زوج هستند، منزل مسکونی زوج در حالت اعسار، خودرو شخصی که برای کسب درآمد باشد و … اشاره نمود.

مهریه زن در صورت عدم تمکین

در صورتی که زوج بتواند عدم تمکین زوجه را به دادگاه اثبات نماید هیچگونه مهریه ای به زوجه تعلق نمی گیرد و زن نمی تواند درخواست مهریه داشته باشد.

مهریه بعد از فوت زن

بر اساس قانون در صورتی که زن فوت شود تمام حق و حقوق او از جمله مهر اش به ورثه می رسد.

ورثه ی زن پدر و مادر، همسر و فرزندان هستند و برای محاسبه مهر حق و حقوق شوهر از آن کم میشود و سهم الارث پدر و مادر نیز پرداخت میشود.

در صورتی که در ایام زناشویی دخول انجام شده باشد تمام مهر زن به وراث خواهد رسید اما در صورتی که دخول انجام نشده باشد نصف مهریه به ورثه خواهد رسید.

مهریه بر ذمه پدر داماد

همانطور که میدانید مهریه حقی است که زوجه بر عهده ی مرد دارد و پدر شوهر هیچ مسولیتی در برابر پرداخت آن ندارد مگر اینکه پدر شوهر به صورت رسمی در عقدنامه متعهد شود که بخشی از مهر را پرداخت میکند.

توجه کنید که در صورتی که این موضوع به صورت شفاهی بیان شده است قابل استناد نیست و از جایگاه قانونی برخوردار نیست.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

بیشتر بخوانیم : فروش مال غیر

کمیسیون حقوقی مجلس از ارائه طرحی جدیدی در خصوص حذف زندان برای مهریه بیش از ۵ سکه خبر داد.

به گزارش اختبار و به نقل از خبرگزاری دانشجو، حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با توجه به افزایش قیمت سکه کمیسیون قضایی مجلس یازدهم طرحی مدنظر دارد که مهر بیش از ۵ سکه زندان نداشته باشد.

مشاوره حقوقی مهریه در تهران

موسسه حقوقی بازیار با اتکا به سوابق درخشان خود در تمامی امور حقوقی بواسطه ی بکارگیری مشاورین و متخصصان حقوقی با سابقه توانسته است تا نتایج مثبتی را در پرونده های کاری خود ثبت کند.

این امر سبب پیشی گرفتن موسسه حقوقی بازیار از سایر رقبای خود شده است که در نتیجه آن به گزینه مناسب جهت دریافت مشاوره و خدمات حقوقی تبدیل شده است.

برای ارتباط با موسسه حقوقی بازیار جهت مشاوره تلفنی با شماره تلفن:۲۶۷۴۲۸۳۴ (۰۲۱)  یا  ۲۶۷۴۲۸۳۲ (۰۲۱) تماس حاصل فرمایید و جهت مشاوره حضوری به آدرس :سعادت آباد، خیابان سرو غربی، نرسیده به چهارراه قیصر امین پور، جنب گل فروشی باختر، پلاک ۱۸، واحد ۳ مراجعه فرمایید .

همکاران ما در موسسه حقوقی بازیار برای پاسخگویی به شما عزیزان آماده هستند.

مهریه در اسلام به چه معنایی است؟

موضوعی که اسلام توجه جدی نسبت به آن دارد، در حالی که در عرف جامعه گاهی این اصطلاح رایج می‌شود که «مهریه را کی داده و کی گرفته؟!» عبارتی که جای شبهه برای برخی افراد ایجاد می‌کند و نقطه مقابل حکم اسلامی قرار دارد…..

سوالات متداول مهریه

مهریه چیست؟

طبق چار چوب قانون مدنی در ماده ۱۰۸۲، زن را پس از جاری شدن صیغه عقد مستحق دریافت مبلغی به نام مهریه می داند که در شرع اسلام از آن به عنوان نشانه صداقت و مهر مرد یاد شده است وکیل مهر در سند ازدواج می تواند به صورت عندالمطالبه یا عندالاستطاعه مشخص شود….

مهریه در قرآن چگونه است؟

قرآن کریم کلمه ای مهر عینا در قرآن مجید به کار نرفته است بلکه در قرآن از مهر به عنوان «صدقات » در آیه ی چهارم از سوره نساء یاد شده و در آیات مختلف تحت عنوان «اجور» آمده است و اطلاق اجور بیشتر در مورد متعه و ازدواج با کنیزان است کلمه ی دیگری نیز که به جای مهر به کار می رود «صداق » ، به فتح اول یا کسر اول است که آن را نیز این گونه تعریف کرده اند که…..

نمونه خدمات ارائه شده توسط تیم وکیل وی آی پی

فروش مال غیر

تعریف فروش مال غیر

نفقه

تعریف نفقه