تعریف طلاق توافقی
27
اردیبهشت

طلاق توافقی

طلاق توافقی به طلاقی گفته میشود که زوجین به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند و در ابتدا در خصوص مسائل مروط به طلاق توفق نموده اند و سپس نسبت به مراحل قانونی ثبت طلاق اقدام نمایند . در ادامه مطلب به بررسی جامع طلاق توافقی پرداخته ایم.

طلاق توافقی چیست ؟

یکی از دعاوی که در سال های اخیر افزایش زیادی داشته است دعاوی مربوط به طلاق توافقی می باشد که زوجین بدواً در خصوص طلاق بر سر مسائلی مانند مهریه، نفقه، اجرت االمثل، حضانت فرزند توافق نموده و سپس با طی مراحل قانونی مربوط به طلاق توافقی درخواست خود را ثبت نموده و طی بازه ای که مشخص شده است نسبت به طلاق اقدام می نمایند.

به طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زوجین به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند هر توافقی که آنها بزعم از ملاقات فرزند ودیگر موارد داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود.

شماره تماس

به عنوان مثال زوجین توافق می کنند زوجه مهریه را در قبال طلاق ببخشد یا کل آن رادریافت کند و یا با شرایط توافق شده مهریه پرداخت شود و یا حتی قسمتی مهریه را ببخشد و قسمتی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در رای دادگاه منعکس خواهد شد و قابلیت اجرا دارد.

طلاق توافقی از چه نوع طلاقی است؟

طلاق توافقی در دسته طلاق خلع قرار دارد زیرا معمولا زن در ازای بخشیدن حق و حقوق خود طلاق میگیرد.

در ادامه خواهیم خواند:

مدارک لازم طلاق توافقی چیست ؟

طلاق به صورت توافقی چقدر زمان می برد ؟

توافق نامه طلاق به صورت توافقی چیست ؟

حضانت فرزندان در طلاق در حالت توافقی چیست؟

مهریه و طلاق توافقی چگونه پرداخته و رسیدگی می شود ؟

شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی تغییر کرده و متقاضیان ابتدا باید به سامانه نوبت دهی طلاق مراجعه کنند و پس از ثبت اطلاعات خود در این سامانه، اقدام به دریافت نوبت از مراکز غربالگری نمایند و در زمان تعیین شده به مرکز غربالگری یا مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنند. به طور کلی شرایط طلاق توافقی همانگونه که از نام آن مشخص است، بطور کامل بستگی به توافقات بین زوجین دارد، که مهم ترین این توافق های بین زن و شوهر عبارتند از:

*مقدار و نحوه پرداخت مهریه و میزان بذل (بخشیدن) قسمتی از آن

* تعیین تکلیف وضعیت نفقه در طول عده و زمان زناشویی

* در صورت وجود توافق بر سر حضانت فرزند و شیوه ملاقات

* تفاهم و توافق بر سر جهیزیه

* بررسی و ایجاد توافق بر سر شرایط موجود در سند ازدواج در مورد تنصیف مال

* و هر گونه توافق مالی دیگر ...

طلاق توافقی چیست ؟

 

بیشتر بخوانیم : مهریه

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است ؟

سند ازدواج یکی از مهم ترین مدارکی است که باید همراه داشت ، اما اگر بنا به دلایلی اصل آن در دسترس نبود می توان از نسخه کپی که حتما اصل آن در دفترخانه ثبت شده باشد ، برای شماره داد‌خواست طلاق کارساز می باشد.

عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه و کارت ملی زوجین است. اگر کارت ملی را در دسترس نداشته باشید ولی شماره ملی را بدانید برای دادخواست طلاق توافقی کفایت می کند. در صورت در دسترس نبودن عقدنامه می بایستی به دفترخانه ای که ازدواج کرده اید مراجعه کرده و رونوشت اخذ نمایید.

مراحل طلاق توافقی در صورت اختیار وکیل نیازی به حضور طرفی که وکیل دارد نمی باشد تا قبل از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) هر کدام از زوجین حتی اگر توافق نامه ، وکالتنامه یا دادخواست را امضاء کرده باشند، در صورت پشیمانی رای طلاق توافقی صادر نمی شود.

اما پس از صدور رای طلاق تفاهمی بر طبق مواد ۳۵ و ۳۶ قانون حمایت خانواده اگر زوج (مرد) پشیمان شود و به دفترخانه برای ثبت طلاق نیاید امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر این که زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق حق طلاق وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد.

اما اگر زوجه (زن) بعد از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) پشیمان شود زوج می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و طلاق را ثبت نماید البته باید دانست که در صورتی که طلاق خلعی باشد زوجه می تواند در ایام عده (سه ظهر) از زمان ثبت طلاق به آنچه بذل کرده از مهریه یا غیر آن، مراجعه کند.

توجه داشته باشید که در عمل اگر زوجه یا وکیل او در دفترخانه طلاق برای ثبت حاضر نشوند محضر طلاق از شعبه ای که رای را صادر کرده در این خصوص استعلام میکند و عمده محاکم خانواده اجازه ثبت طلاق بدون رضایت زوجه را نمی دهند.

مراحل طلاق توافقی

در طلاق توافقی همه چیز به توافق دو طرف یعنی زن و شوهر بستگی دارد و به طور معمول آقا و خانم پس از توافق در موارد مربوط به زندگی مشترک از جمله نفقه، مهریه، جهیزیه و در صورت وجود فرزند، حضانت فرزند، برای طلاق توافقی اقدام می کنند. در صورتی که دو طرف خواستار طلاق توافقی باشند می توانند مبادرت به اخذ وکیل نمایند. مراحل طلاق توافقی به شکل زیر است:

۱) زن و مرد ابتدا باید بین خودشان مذاکره کنند و به این یقین برسند که قصد انجام طلاق توافقی را دارند. (امید است که شما عزیزان این تصمیم صرف نظر کنید)

۲) در صورت تصمیم به طلاق در مرحله قبل، حالا زن و مرد نیاز به وقت حضوری دارند تا مدارک مربوطه خود را تحویل وکیل امور خانواده و طلاق دهند. (برای دریافت وقت تماس بگیرید)

۳) پس از تعیین وقت، زن و مرد باید در دفتر وکالت نزد وکیل حاضر شوند و توافقات خود را در رابطه با نفقه، مهریه، حضانت فرزند و … مکتوب نمایند.

۴) وقتی توافقات توسط دو طرف انجام شد هر کدام صورتجلسه ای را که توسط وکیل تنظیم شده را امضاء می کنند.

۵) سپس تمام اقدامات مربوطه بعدی، توسط وکلا انجام می شود و حضور در جلسات مشاوره بدون نیاز به زن و مرد انجام می شود.

۶) در این مرحله زوجین باید به آزمایشگاه رفته و گواهی عدم بارداری دریافت کنند و تحویل وکیل بدهند.

۷) در این مرحله در حضور وکلا، صیغه طلاق در دفترخانه جاری می شود و در شناسنامه ثبت خواهد شد و سند طلاق به زن و مرد تحویل داده می شود.

طلاق به صورت توافقی چقدر زمان می برد ؟

با توجه به تغییراتی که در سالهای اخیر تا کنون برای زوجین در تهران می باشد، که به شخصه مراحل مربوطه را طی کنند در ابتدا هردو یا یکی از آنها می بایست به سامانه نوبت دهی طلاق (سامانه مداخله در طلاق – سامانه تصمیم) مراجعه کنند و با وارد کردن مشخصات سجلی یکی از مراکز غربالگری مشاوره در تهران را انتخاب کنند.

مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق، آنها را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی استان تهران ارجاع می دهد. جلسات مشاوره در بازه زمانی حداقل ۴۵روزه و در ۱ یا ۵ جلسه خواهد بود. تعداد جلسات بستگی به شرایط زوجین و مرکز مشاوره دارد.

پس از اخذ گواهی عدم انصراف طلاق در صورت اصرار آنها به جدایی، دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و به دادگاه خانواده ارسال خواهد شد. پس از صدور رای دادگاه نیز زن و شوهر در فرصت سه ماهه می توانند به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق بروند.

آنچه از اهمیت زیادی در طلاق توافقی برخوردار است اولاً توافق زن و شوهر بر انجام طلاق توافقی است و ثانیاً توافق در مورد مهریه، حضانت فرزندان، مقدار نفقه آنها – نحوه و مدت ملاقات است.

طلاق توافقی ۱۰ روزه

طلاق توافقی ۱۰ روزه، یکی از انواع طلاق است که در آن زن و شوهر در تمام موارد با هم به توافق کامل می‌رسند. در واقع اگر زوجین بخواهند طلاق توافقی بگیرند بایستی ابتدا در مواردی مانند مهریه، نفقه، فرزند مشترک و غیر کاملاً به تفاهم برسند وگرنه، نه تنها گرفتن طلاق به صورت توافقی در ده روز بلکه گرفتن طلاق توافقی در مدت طولانی تر هم امکان پذیر نخواهد بود. به منظور گرفتن طلاق توافقی ۱۰ روزه می‌بایستی با وکیل متخصص کار را جلو ببرید و گرنه انجام این کار نیاز به زمان بسیار طولانی خواهد داشت.

 

مدارک لازم طلاق توافقی چیست ؟

بیشتر بخوانیم : وکیل خیانت در امانت

توافق نامه طلاق به صورت توافقی چیست ؟

بعد از فرایند ثبت طلاق در صورت عدم نزدیکی زوجین با ارائه حکم دادگاه و طلاقنامه به اداره ثبت احوال زوجین می توانند شناسنامه را تعویض کرد و شناسنامه سفید اخذ کرد و در صورت نزدیکی زوجین فقط با ثبت ازدواج بعدی شناسنامه تعویض خواهد شد.

شایان ذکر است آنچه گفته شد صرفا رویه دادگاه های خانواده تهران است در خصوص سایر شهرستاها بهتر از داداگاه ویا وکلای شهر خود اطلاعات خود را استخراج کنند.

آیا برای طلاق توافقی به پزشک قانونی نیاز است؟

برای جدایی زن و مرد از یکدیگر نیاز است که بابت عدم بارداری زوجه اطمینان حاصل شود و این مورد باید توسط معتمد پزشک قانونی تایید شود. البته در صورتی که زن باردار باشد و مرد و زن هر دو به این موضوع آگاه باشند و به آن اقرار نمایند دیگر نیازی تهیه گواهی از پزشک قانونی نیست.

چندین مورد وجود دارد که بدون نیاز به گواهی از پزشک قانونی صیغه طلاق توافقی جاری میشود:

• زوجه یائسه شده باشد و عادت ماهانه نشود و توانایی بارداری نداشته باشد.

• زن دوشیزه و باکره باشد.

در این مطلب سعی کردیم به قوانین مربوط به طلاق توافقی بپردازیم و تا حدودی به سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم. در پایان مطلب لازم میدانیم یکی از برترین موسسه های حقوقی با سابقه با مشاورین و وکلای با تجربه را به شما معرفی کنیم.

موسسه حقوقی منادیان عدل گستر بازیار، با سابقه درخشان در امور حقوقی، کیفری امور ملکی و خانواده و سایر امور حقوقی مشغول به فعالیت بوده و با استفاده از تجارب قضات بازنشسته و با سابقه و وکلای پایه یک دادگستری کانون وکلای دادگستری توانسته در بسیاری از پرونده ها به نتایج مثبت دست پیدا کند.

آیا در طلاق توافقی نفقه به زن تعلق میگیرد؟

بر اساس ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده، دادگاه مکلف است در پرونده های طلاق حتی طلاق توافقی، تکلیف نفقه را تعیین کند. از آنجا که مبنای طلاق توافقی، توافق زوجین است بنابراین همانطور که گفته شد، نفقه در طلاق توافقی، منوط به توافق زوجین است. با توجه به اینکه طلاق های توافقی به صورت طلاق خلعی است، زوجه در مدت عده مستحق نفقه نخواهد بود. در نتیجه نفقه در طلاق توافقی به طور کامل وابسته به توافق و اراده زن و مرد است.

زن و مرد می توانند با توافق، مبلغی را به عنوان نفقه تا پایان عده زن (۳ ماه و ۱۰ روز) تعیین کنند که در صورت باکره نبودن زن به او پرداخت شود. در این مورد طلاق ها امکان درخواست کارشناس برای تعیین نفقه امکان پذیر است.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران :

 

۱- برای گرفتن یک طلاق توافقی باید روی چه مسائلی توافق کنیم؟

 

 زمینه های طلاق

 تقسیم اموال

 نفقه

 حضانت فرزند

 حمایت از کودک

 ملاقات کودک

 

۲- دادخواست طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

 

 طلاق توافقی دارای یک دوره انتظار اجباری ۱۲۰ روزه است که زمانی شروع می شود که   طرف مقابل از تشکیل پرونده طلاق مطلع شود، در صورت ثبت   نام مشترک، این دوره انتظار   بلافاصله خواهد بود.

 در این مدت انتظار، امکان قطعی شدن طلاق وجود ندارد، در عوض، اغلب از این مدت زمان   برای تنظیم سایر مدارک مورد نیاز به منظور آماده شدن برای   قطعی شدن طلاق استفاده   می  شود. اولین حضور در دادگاه پس از سپری شدن دوره انتظار ۱۲۰ روزه، اولین فرصت   طرفین برای نهایی کردن طلاق   در  صورت توافق در مورد همه مسائل باقی مانده است.

 میانگین طول پرونده در طلاق توافقی ۶ تا ۱۲ ماه است، اما بسته به شهرستانی که در آن   ثبت شده و حقایق مربوط به پرونده می تواند بسیار متفاوت   باشد.

نمونه خدمات ارائه شده توسط وکیل وی آی پی :

قانون جدید در سال ۱۴۰۰ درباره طلاق توافقی چیست؟

هنوز قانون جدیدی درسال جدید اخذ نگردیده وطیق سالهای اخیر تمامی پرونده ها و دادخواست ها طبق چهار چوب قوانین کشوری مورد رسیدگی وبررسی قرار می گیرد.

طلاق توافقی برای معافیت کفالت

در سال های گذشته شاهد سواستفاده برخی از افراد از طلاق توافقی برای معافیت کفالت بودیم، با توجه به اینکه برخی از پدر و مادران حاضر میشدند برای معافیت فرزندان از سربازی به صورت توافقی از هم جدا شوند قانون گذار مجبور به اصلاح این قانون با اضافه کردن چندین شرط شد؛ اولین شرط پذیرش کفالت این است که ۳۰ ماه از طلاق پدر و مادر گذشته باشد و زوجه ازدواج نکرده باشد و یا رجوع نکرده باشد.

کفالت موقت در مدت سی ماه به او داده میشود و پس از گذشت ۳۰ ماه میتواند از این قانون استفاده کند.لازم به ذکر است در صورتی که زن مجددا ازدواج کند و از آن ازدواج دو فرزند بالای ۱۸ سال داشته باشداین قانون را شامل نمی شود.

همچنین در صورتی که طلاق ترافعی بوده باشد و نه توافقی که در طی آن پدر و یا مادر درخواست طلاق داده باشد اما به دلیل عدم موافقت زوجین طلاق انجام نشده باشد.

طلاق توافقی در دوران عقد

در صورتی که زوجین در دوران عقد قصد جدایی داشته باشند و بین آن ها رابطه زناشویی برقرار نشده باشد چه در طلاق توافقی و چه از جانب هر کدام از زوجین نصف مهریه به زوجه تعلق میگیرد.

البته زوجین میتوانند توافق کنند که در قبال طلاق، زن مهریه خود را به طور کامل ببخشد. به هر حال در طلاق توافقی همه چیز به توافق زوجین بستگی دارد و ملاک دادگاه برای صادر کردن رای نظر زوجین است.

طلاق توافقی از طرف زن

همانطور که میدانید بر اساس قانون مدنی و مقررات فقهی حق طلاق با مرد است و درخواست طلاق توافقی از سوی زن باید با دلیل موجه و با اثبات آن امکان پذیر است. البته در صورتی که زن حق طلاق داشته باشد در اصل موضوع تفاوت ایجاد میکند.

بهتر است درخواست طلاق توافقی از سوی زن حتما با کمک یک وکیل انجام شود زیرا مراحل طلاق پیچیده است و ارائه دلایل طلاق شرایط خاص خود را دارد و نیاز به مشورت با یک وکیل مجرب در هر مرحله احساس میشود.

قانون جدید در سال 1400 درباره طلاق توافقی چیست؟

بیشتر بخوانیم : تمکین

طلاق توافقی از طرف مرد

قبلا نیز گفتیم که اختیار طلاق با مرد است و مرد میتواند بدون اثبات دلایل و به صرف اراده بخواهد که از زوجه جدا شود. در سال های گذشته به دلیل اینکه مرد میتوانست تنها با مراجعه به دفترخانه همسر خود را طلاق دهد، آمار طلاق بسیار بالا بود.

اما در حال حاضر درخواست طلاق از سوی مرد دارای پروسه زمان بر و سخت تری است. برای دادخواست طلاق توافقی از سوی مرد لازم است شخصا یا توسط وکیل مدارک لازم را به دفتر قضایی ارائه کند و برای ثبت درخواست اقدام کند؛ پس از ثبت با توجه به تعداد پرونده ها دادخواست به دادگاه ارجاع میشود و در آن جا با تشکیل جلسه به آن رسیدگی می شود.

حضانت فرزندان در طلاق در حالت توافقی چیست؟

موارد مهم دیگری که به توافقات زوجین در خصوص حضانت فرزندان است. دانستن چند نکته ضروری است. اول اینکه فرزندان دختر بالای سن ۹ سال و پسر از ۱۵ سال تمام، از سن حضانت (نگهداری) خارج هستند.

بنابراین دادگاه تکلیفی در خصوص آنها ندارد تا حضانت را در رای مشخص کند. دوم عده ای از خانم ها به غلط عنوان می کنند که مهریه در ازای حضانت فرزندان می بخشم این موضوع وجاهت قانونی ندارد و این دو ارتباطی به هم ندارند.

سوم میزان ملاقات طرف مقابل و اینکه پرداخت نفقه به عهده چه کسی است و میزان آن در ماه چقدر است با زوجین است که در مورد آن توافق کنند.

بنابراین وقتی زن و شوهر متقاضی طلاق به دفتر وکالت مراجعه می کنند از شرایط طلاق توافقی ، داشتن توافق بر سر همه مسائل مذکور است چهارم ممکن است بعداً بین زوجین به دلایلی اختلاف بر سر حضانت به وجود آید ملاک برای دادگاه مصلحت فعلی طفل است نه توافق قبلی زوجین.

شماره تماس

چند نکته در مورد طلاق توافقی

تقریبا یک ماه بعد از جلسات غربالگری، جلسات مشاوره شما آغاز می شود که به طور میانگین چهار تا شش جلسه مشاوره قبل از طلاق اجباری است.

این جلسات به صورت یک جلسه در هفته برگزار می شود و حضور هر دو نفر اجباری است. در این جلسه مشاور با شنیدن حرف های زوجین سعی در منصرف کردن آن ها از طلاق می کند.

۴۵ روز بعد از آخرین جلسه مشاوره، اداره بهزیستی به شما برگه عدم امکان سازش می دهد و که با همراه داشتن این برگه به همراه سند ازدواج، کارت ملی و شناسنامه باید درخواست رسیدگی به دادگاه بدهید.

نحوه اقدام برای طلاق توافقی به این صورت است که بعد از این که زوجین موفق به دریافت برگه عدم امکان سازش شدند، باید منتظر تعیین زمان رسیدگی و تشکیل جلسه دادگاه بشوند که تقریبا یک ماه به طول خواهد کشید.

بعد از تشکیل جلسات و موافقت قاضی حکم عدم سازش به شما تحویل داده می شود و جهت اجرای حکم باید به دفاتر ثبت طلاق مراجعه نمایید تا صیغه طلاق برای شما جاری شود .

مهریه و طلاق توافقی چگونه پرداخته و رسیدگی می شود ؟

اگر برای طلاق توافقی و مهریه چک یا سفته ای اخذ شده باشد ، بدیهی است که زوجه می تواند در صورت عدم وصول آنها به استناد مدارک مذکور درخواست مطالبه از طریق دادگاه کند و در صورت قطعیت حکم امکان جلب و توقیف اموال وجود دارد.

اما اگر سند تجاری از بابت مهریه دریافت نشده باشد و زوج در مواعد توافق شده مهریه را پرداخت نکند ، زن می تواند از طریق دادگاه و با دادن دادخواست مطالبه مهریه احقاق کند ، توجه داشته باشید که ازدواج مجدد زوجه پس از طلاق مانع اخذ مهریه قبلی نمی گردد.

وکیل طلاق توافقی

در صورت داشتن وکیل در فرایند طلاق توافقی، زوجین هر کدام فقط یک جلسه می بایست برای تحویل مدارک و اعطای وکالت حاضر شوند و دیگر نیاز به حضور مکرر در دادگاه نیست، چرا که تمام امور به به دست وکیل طلاق توافقی صورت می گیرد.

اگر خانم یائسه نباشد با راهنمایی وکیل طلاق توافقی، به آزمایشگاهی که در دادگاه خانواده مستقر است، برای انجام تست عدم بارداری مراجعه می کند. اگر زن باکره باشد، برای انجام تست بکارت، با معرفی نامه ای که وکیل طلاق از دادگاه دریافت میکند، به پزشکی قانونی مراجعه می کند.

نکته:

بر طبق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده صرفا تا ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن دادگاه در صورت نپرداختن اقساط جلب صادر می کند و برای مازاد بر آن، زوجه می بایستی اموالی را از زوج به دادگاه معرفی کند.

طلاق توافقی در خارج از کشور

برای رسیدگی به احکام طلاق توافقی در خارج از کشور، باید باتوجه به قوانین حمایت خانواده و طبق ماده ۱۴ آن عمل کرد. البته باید گفت که محل اقامت زوجین و شرایط متفاوت آن‌ها همه بر روی روند این امر تاثیرگذار است.

در صورتی که هر دو فرد یعنی هم زن و هم شوهر مقیم کشور دیگری باشند هم، قانون طلاق موجود در کشور ایران برای آنها صدق خواهد کرد. جزئیات این قانون در ماده ۶ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران موجود است.

روند گرفتن طلاق توافقی در خارج از کشور هم به این نحو است که زوجین باید درخواست طلاق را در دادگاه‌های کشور محل زندگی خود ارائه دهند و دادگاه مربوطه طلاق این زوج را صادر کنند.

پس از این کار باید زن و شوهر به یک مرکز اسلامی در محل زندگی خود مراجعه کنند و صیغه طلاق را در آنجا جاری نمایند. در مرحله سوم هم، زن و شوهر باید این طلاق را به تایید یکی از مسئولان جمهوری اسلامی ایران در کشور مورد نظر برسانند.

برای انجام این کار زوجین می‌توانند به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه و یا به دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در آن کشور و یا حتی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مورد نظر مراجعه نمایند. در انتها هم باید این طلاق به تایید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برسد.

طلاق توافقی بدون مشاوره و با مشاوره

در قانون حمایت از خانواده جمهوری اسلامی ایران ماده‌ای به عنوان ماده ۲۵ وجود دارد که تصریح می‌کند قبل از صادر شدن حکم طلاق بین زوجین می‌بایستی آنها به مشاوره مراجعه نمایند. البته مراجعه به هر مشاوری مجاز نیست و مشاوران باید از معتمدین قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران باشد. در واقع این مراکز مشاوره به وسیله خود قوه قضاییه شکل گرفته‌اند. خلاصه متن ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده به شرح زیر است:

اگر زن و شوهر قصد گرفتن طلاق توافقی را داشته باشند، دادگاه می‌بایستی این موضوع را به مراکز مشاوره خانواده بفرستد.

اگر مراکز مشاوره بتوانند اختلاف پیش آمده بین زن و شوهر را رفع نمایند که دیگر قضیه فیصله پیدا می‌کند، ولی اگر حتی با وجود مراجعه زوجین به مرکز مشاوره اختلافات مرتفع نگردد، مرکز مشاوره خانواده این موضوع را به دادگاه گزارش می‌دهد و دادگاه گواهی عدم سازش بین زوجین را صادر می‌نماید.

در کل هدف وجود مراکز مشاوره و الزام زوجین به شرکت در آن‌ها ایجاد صلح بین زن و شوهر است. در کل هم در کشور ایران و هم در سایر کشورها، قوه قضاییه و دولت سعی در کاهش آمار طلاق را دارد.

این مراکز به هر نحوی که بتواند قبل از صدور گواهی عدم سازش به هر طریقی می‌خواهد آن‌ها را منصرف کند و آنها را به زندگی مشترک خود برگردانند. حتی اگر خود قاضی تشخیص دهد که زندگی زن و شوهر قابل بازگشت نیست ولی به لحاظ قانونی می‌بایستی آن‌ها را به مراکز مشاوره خانواده بفرستد.

اگر یکی از زوجین قصد شرکت در جلسات مشاوره خانواده را نداشته باشد، روند طلاق توافقی با مشکل مواجه خواهد شد. مگر اینکه به دلیل بیماری امکان حضور در جلسات مشاوره خانواده را نداشته باشند و بیماری او به تایید دادگاه برسد. در این زمان وکیل میتواند به جای فرد بیمار در جلسات مشاوره خانواده شرکت نماید.

بعد از رای دادگاه برای طلاق توافقی چه باید کرد ؟

با توجه به اقدامات لازم صورت گرفته برای طلاق توافقی، بعد از انجام مراحل لازم و دریافت رأی عدم امکان سازش از دادگاه، زن و مرد ۳ ماه از تاریخ ابلاغ رأی فرصت دارند، تا به همراه با مدارک مورد نیاز به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه کنند و صیغه طلاق با حضور سر دفتر جاری شود.

اگر در مدت ۳ ماهه ذکر شده، زوجین برای ارائه رأی به دفترخانه طلاق، نروند و رای را ارائه ندهند یا مدارک لازم را ارائه ندهند، اعتبار گواهی عدم امکان سازش از بین می رود و تمام توافقات بین زوجین که این گواهی براساس آن صادر شده، لغو می‌ شود. در صورتی که زوجین باز هم خواهان طلاق توافقی باشند باید بصورت مجدد درخواست خود را ثبت کنند و تمام مراحل را دوباره انجام دهند.

مشاوره حقوقی طلاق توافقی در تهران

موسسه حقوقی بازیار با اتکا به سوابق درخشان خود در تمامی امور حقوقی بواسطه ی بکارگیری مشاورین و متخصصان حقوقی با سابقه توانسته است تا نتایج مثبتی را در پرونده های کاری خود ثبت کند.این امر سبب پیشی گرفتن موسسه حقوقی بازیار از سایر رقبای خود شده است که در نتیجه آن به گزینه مناسب جهت دریافت مشاوره و خدمات حقوقی تبدیل شده است.

برای ارتباط با موسسه حقوقی بازیار جهت مشاوره تلفنی با شماره تلفن: ۲۶۷۴۲۸۳۴ (۰۲۱) یا ۲۶۷۴۲۸۳۲ (۰۲۱) تماس حاصل فرمایید و جهت مشاوره حضوری به آدرس :سعادت آباد، خیابان سرو غربی، نرسیده به چهارراه قیصر امین پور، جنب گل فروشی باختر، پلاک ۱۸، واحد ۳ مراجعه فرمایید .همکاران ما در موسسه حقوقی بازیار برای پاسخگویی به شما عزیزان آماده هستند.

سوالات متداول طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست ؟

به طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زوجین به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند هر توافقی که آنها بزعم از ملاقات فرزند ودیگر موارد داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود…

مدارک لازم طلاق توافقی چیست ؟

سند ازدواج یکی از مهم ترین مدارکی است که باید همراه داشت ، اما اگر بنا به دلایلی اصل آن در دسترس نبود می توان از نسخه کپی که حتما اصل آن در دفترخانه ثبت شده باشد ، برای شماره داد‌خواست طلاق کارساز می باشد…

قانون جدید در سال ۱۴۰۰ درباره طلاق توافقی چیست؟

هنوز قانون جدیدی درسال جدید اخذ نگردیده وطیق سال های اخیر تمامی پرونده ها و دادخواست ها طبق چهار چوب قوانین کشوری مورد رسیدگی وبررسی قرار می گیرد…