تمکین
01
اسفند

تمکین

در این مطلب قصد داریم به سوالاتی راجع به تمکین پاسخ دهیم؛ لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانیم : نفقه

تمکین یعنی چه؟

بعد از جاری شدن خطبه ی عقد زن و مرد نسبت به یکدیگر حق و حقوق و وظایفی دارند که نسبت به انجام آن ها متعهد شده اند؛ یکی از وظایف زن نسبت به همسرش تمکین کردن است، تمکین به معنای اطاعت زوجه از همسرش برای انجام وظایف زناشویی است. برای مثال سکونت زن در منزلی که شوهر متناسب با شئونات زوجه برای او فراهم کرده است یک نمونه از تمکین کردن محسوب میشود.

تمکین زوجه

تمکین زوجه به معنای اطاعت و پذیرش خواسته های همسر است؛ زوجه باید مطابق با شرع و عرف از همسرش اطاعت کند، وظایف خود را نسبت به وی انجام دهد و ریاست شوهر را در خانه بپذیرد.

همچنین یکی از الزامات حسن معاشرت رعایت تمایل جنسی همسر و همچنین سکونت مشترک در منزلی که شوهر فراهم کرده است؛ در صورتی که زوجه از اجرای تکلیف حسن معاشرت سر باز زند و مطابق با قانون مدنی این زن را ناشزه میگویند و نفقه به وی تعلق نمی گیرد.

تمکین عام و خاص چیست؟

با توجه به اینکه علم حقوق بر اساس متون فقهی است دو معنا برای تمکن تعریف شده است که در ادامه خواهیم گفت.

تمکین عام:

تمکین عام به این معناست که زوجه باید با خوش رفتاری و حسن معاشرت به خواسته های مشروع همسر پاسخ دهد و همچنین بر اساس زمان و مکان و شرایط و شان خانوادگی در عین نظافت و پاکیزگی خود را برای همسرش بیاراید.

به عبارت دیگر در معنای عام یعنی زوجه وظایفی که در قبال مرد دارد را در حدود عرف و قانون انجام دهد. پس می توان گفت اگر خواسته های مردی از همسرش نامشروع یا نامتعارف باشد زوجه مکلف به اطاعت از او نیست.

البته نکته ای که باید بگوییم این است که همانطور که زن وظایفی در قبال مرد دارد مرد نیز به عنوان همسر وظایفی دارد و باید به خواسته های معقول و مشروع همسر پاسخ مثبت دهد.

تمکین خاص:

این مورد به رابطه ی زناشویی و خاص زوجیت اشاره دارد و باید گفت آن جیزی که در عرف از تمکین برداشت می شود اغلب به معنای نوع خاص است. در مقابل تمکین مفهوم نشوز مطرح می شود؛ نشوز یا عدم تمکین به معنای نافرمانی است و تنها مختص زنان نیست اما اغلب این واژه در مورد زن به کار می رود.
تمکن مرد در پرداخت مهریه باید مد نظر قرار گیرد

مهریه یکی از حقوق طبیعی و ضروری زن بر عهده شوهر است که هنگام ثبت عقد در سند ازدواج به طور دقیق درج می شود. زوجه می تواند عندالمطالبه مهریه خود را از همسر بگیرد اما برای پرداخت مهریه توسط مرد باید تمکن مالی وی اثبات شود.

البته اثبات تمکن مالی مرد برای پرداخت مهریه به دلیل راه های فرار از دین گاهی بسیار دشوار است اما در صورتی که مرد بتواند در دادگاه تقاضای اعسار خود را ثابت نماید می تواند با ارائه مدارک لازم برای تقسیط مهریه اقدام نماید.

تمکین

بیشتر بخوانیم : اعمال ماده ۴۷۷

آیا به زنی که تمکین نکند مهریه تعلق میگیرد؟

نکته ی بسیار مهمی که باید بگوییم این است که پس از جاری شدن عقد زن به عنوان مالک مهریه استحقاق دریافت آن را در هر زمانی دارد و هیچ امری نمی تواند مالکیت زن را از مهریه اش سلب کند حتی عدم تمکن از همسرش! به عبارت بهتر اثبات عدم تمکین زن از شوهر به عنوان مجوزی برای عدم پرداخت مهریه ی زن نمی باشد.

البته این موضوع به این معنا نیست که زن اجازه ی امتناع از انجام وظایف زناشویی را دارد؛ زن تنها در صورتی حق دریافت نفقه را خواهد داشت که از همسرش تمکین عام و خاص کرده باشد. در صورتی که عدم تمکن زن اثبات شود مرد از پرداخت نفقه به وی معاف خواهد بود.

در صورت عدم تمکین مهریه تعلق میگیرد؟

بر اساس قانون عدم تمکین زن از شوهر به معنای مجوزی برای محرومیت زن از دریافت مهریه نیست. پس می توان گفت حق مهریه برای زن ارتباطی به عدم تمکن ندارد و به قوت خود پابرجاست.

اگر زن تمکین نکند میتواند طلاق بگیرد؟

برای پاسخ به این سوال باید دلایل عدم تمکن را بررسی کرد؛ در صورتی که زن به دلایل موجهی همچون ترس از ضرر جانی توسط شوهر خانه را ترک کرده و در یک منزل با او زندگی نکرده است و عدم تمکن اتفاق افتاده است نمی توان حق طلاق را به دلیل عدم تمکن از زوجه سلب کرد زیرا برای عدم تمکین زن به دلایلی همچون عسر و حرج یا سختی غیر متعارف اتفاق افتاده است و در این موضوع مرد خود دلایل عدم تمکین را به وجود آورده است.

اما در صورتی که زوجه به دلایل غیر منطقی و صرفا برای لجبازی تمکین نکرده باشد دادگاه حق طلاق را به وی نمی دهد و زن برای طلاق گرفتن باید از طریق طلاق توافقی یا طلاق خلع اقدام کند و رضایت شوهر را برای طلاق جلب کند. اما زن به خاطر عدم تمکین مستحق هیچ مجازاتی نخواهد بود.

تمکین

بیشتر بخوانیم : مهریه

حضانت فرزند در صورت عدم تمکین زن

عدم تمکین ارتباطی با حضانت فرزند ندارد و در هر صورت حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر می باشد و پدر طفل میتواند از شورای حل اختلاف محل زندگی همسر درخواست ملاقات با طفل را داشته باشد.

مدارک لازم جهت اثبات عدم تمکین

برای اثبات تمکن می توان از طریق شهادت شهود و پر کردن و ارسال اظهارنامه اقدام کرد. در صورتی که پس از ارسال اظهارنامه زن همچنان به عدم تمکن خود ادامه دهد مرد می تواند دادخواست الزام زن به تمکن را در دفتر خدمات قضایی ثبت کند.

پس از ثبت دادخواست و ارجاع آن به دادگاه خانواده و ابلاغ آن به طرفین در جلسه دادرسی به موضوع عدم تمکن رسیدگی میشود و در صورتی که هیچ دلیل عقلی، عرفی، قانونی و شرعی برای تمکن زن وجود نداشته باشد قاضی حکم الزام به تمکن را برای زوجه صادر می کند و در صورت تکرار عدم تمکن، زن ناشزه شده و دیگر حق دریافت نفقه را ندارد.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم به قوانین مربوط به تمکین بپردازیم و تا حدودی به سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم. در پایان مطلب لازم می دانیم یکی از برترین موسسه های حقوقی با سابقه با مشاورین و وکلای با تجربه را به شما معرفی کنیم، موسسه حقوقی منادیان عدل گستر بازیار، با سابقه درخشان در امور حقوقی، کیفری امور ملکی و خانواده و سایر امور حقوقی مشغول به فعالیت بوده و با استفاده از تجارب قضات بازنشسته و با سابقه و وکلای پایه یک دادگستری کانون وکلای دادگستری توانسته در بسیاری از پرونده ها به نتایج مثبت دست پیدا کند.

سوالات متداول تمکین

تمکین یعنی چه؟

تمکین به معنای اطاعت زوجه از همسرش برای انجام وظایف زناشویی است. برای مثال سکونت زن در منزلی که شوهر متناسب با شئونات زوجه برای او فراهم کرده است یک نمونه از تمکین کردن محسوب می شود….

آیا به زنی که تمکین نکند مهریه تعلق میگیرد؟

بر اساس قانون عدم تمکین زن از شوهر به معنای مجوزی برای محرومیت زن از دریافت مهریه نیست. پس می توان گفت حق مهریه برای زن ارتباطی به عدم تمکن ندارد و به قوت خود پابرجاست…

اگر زن تمکین نکند میتواند طلاق بگیرد؟

نمی توان حق طلاق را به دلیل عدم تمکن از زوجه سلب کرد زیرا برای عدم تمکین زن به دلایلی همچون عسر و حرج یا سختی غیر متعارف اتفاق افتاده است و در این موضوع مرد خود دلایل عدم تمکین را به وجود آورده است…..